Kırsal Kalkınma Destekleri 13. etap kapsamında yapılan değerlendirme sonucunda Çanakkale’de 62 adet projeye %50 hibe sağlanacak.

Çanakkale’nin tarım noktasında eşsiz bir kent olduğunu belirten AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

“Çanakkale’miz Tarım Alanında Bir Cazibe Merkezi”
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Çanakkale’miz ülkemizin tarım ihtiyacını karşılayan önemli bir kent. Bir çok markaya ev sahipliği yapan, tarım ve sanayinin buluştuğu nadir şehirlerden. Kırsal kalkınma projelerinin amacı kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması. Toplam 62 adet projeye 6 Milyon TL’ye yakın hibe sağlanacak” şeklinde ifade etti.
Turan, “Çanakkale’miz 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ve Gıda OSB’nin tamamlanmasıyla beraber, hızlı sevkiyat imkanına ve Avrupa standartlarında bir tesise kavuşacak. Tüm devam eden yatırımların tamamlanmasıyla beraber Çanakkale’miz turizmden sağlığa, eğitimden tarıma bir çok alanda cazibe merkezi olacak” dedi.

“Tarımsal Kalkınma Olmadan Ülkenin ve Bölgenin Kalkınması Mümkün Değil”
AK Parti Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, “Tarımsal kalkınma olmadan ülkenin ve bölgenin kalkınmasının mümkün değil. Hem yerelde hem de ülke genelinde üretim ve buna bağlı olarak kalkınmanın sağlanması için bütün imkânların seferber edildi. Çanakkale’mizde 2019 yılında kırsal kalkınma kapsamında 102 proje ile müracaatta bulunuldu. İl Değerlendirme Komisyonumuzca değerlendirilen Bakanlığa gönderilen 62 proje yatırım desteği kapsamına alındı.  Çanakkale’mize, ilçelerimize tüm çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun. Bu destekler ile tarım ve hayvancılık alanında Çanakkale’miz,  çiftçilerimizi daha da güçlenecek” dedi.

Haber Merkezi