Biga Orman İşletme Müdürlüğü’nde düzenlenen ‘Ormanlık Alanlar ve Civarlarında Ateş Yakılmaması’ konulu toplantıya katılan Biga Belediye Başkan Yardımcısı Sıtkı Keçeci, yeşil alan için çalıştıklarını, orman yangınlarına karşı her zaman teyakkuzda olduklarını ve yangınlarla topyekün mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.
 
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 07.08.2020 tarih 12922 sayılı “Ormanlık Alanlar ve Civarında Ateş Yakılmaması” konulu yazısı, İçişleri Bakanlığı İller idaresi Genel Müdürlüğünün 27.07.2020 tarih ve 12254 sayılı Genelgesi ve ilgili yönetmeliğin 32. Maddesi ve Çanakkale Valilik özel emirlerine dayanılarak Çanakkale İli Biga İlçesi Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Biga İlçe Kaymakamı Sayın Mustafa Can başkanlığında Biga Orman İşletme Müdürlüğünde toplandı.
 
Toplantıya, Biga Belediye Başkan Yardımcısı Sıtkı Keçeci, Biga Orman İşletme Müdürü İhsan Tunç, İlçe Jandarma Bölük Komutan V. J. Kad. Kıd. Bşçvş. İrfan Özdemir, İlçe Emniyet Müdürlüğünden Kom. Yard. Burhan Erdem, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, İlçe Müftüsü Ramazan Orhanlı, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca, İlçe Özel İdare Müdür V. İsmail Satılmış, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Oflaz, Biga Ziraat Odası Başkanı M. Güray Ergün, Biga Ticaret Borsası Genel Sekreteri Halil Erol, Biga UEDAŞ İşletme Müdürü Sami Kösehaliloğlu ve Biga İlçesi Muhtarlar Derneği adına Mehmet Öner katıldı.
 
Toplantıda, Biga İlçe sınırları dahilinde Abdiağa, Balıkkaya ve Şahmelek piknik ve mesire alanlarında 31.10.2020 tarihine kadar her akşam saat 19.00’dan ertesi sabah 09.00’a kadar mangal/semaver/ateş ve kontrollü ateş yakılmaması, Biga Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk sahası içinde kalan orman sayılan alanlarda semaver/mangal/ateş yakılmasının yasak olduğu, çıkması olası orman yangınlarının önlenmesine, çıkan yangınların kısa sürede en az zararla söndürülmesine, kuruluşlar arası koordinasyon ve işbirliğinin etkinleştirilmesine yönelik çalışmalar ile kurumlar itibariyle yapılması gerekli hususlar karara bağlandı.
 
Biga Belediye Başkan Yardımcısı Sıtkı Keçeci, “Biga Belediyesi olarak yeşile büyük kıymet veriyoruz. Biga’mızdaki yeşil alanların artması ve hemşehrilerimizin yeşille iç içe olması için projelerimizi sürdürüyoruz. Bugüne kadar Biga Belediyesi olarak ilçemize 40 bin fidan ile beraber 15 bin m2 esktra yeşil alan kazandırdık. Biga İtfaiye ekiplerimiz 7/24 hem ilçemiz hem de bölgemiz için teyakkuzda. Ormanlarımız ülkemizin can damarıdır. Yaşamak ve yaşatmak için ormanlarımızı bilinç içinde koruyalım” açıklamasında bulundu.
 


Kaynak: Haber Merkezi