Zeytinyağının dökme olarak ihraç edilmesine getirilen yasağa tepki gösteren Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, “Bu kararla zeytinyağı pazarımızı rakip ülkelere bırakmış olacağız” dedi.
 
Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talebi üzerine 20 yıl aradan sonra zeytinyağının dökme olarak ihraç edilmesine yasak getirdi. Alınan karar doğrultusunda Türkiye’den 31 Ekim 2021 tarihine kadar dökme ve varilli zeytinyağının ihraç edilemeyeceği kamuoyuna bildirildi. Başkan Üzen dökme zeytinyağı ihracatının yasaklanması isteminde bulunmanın özellikle önümüzdeki yılın yüksek rekolte beklentisinde olduğumuz ülke zeytinciliğimizin yükselişine engel olacağı, sezon ortasında ihracatın yasaklanmasının hem üreticiye ve hem de ihracatçımıza ciddi zarar vereceği ve bu durumun son zamanlarda sektörde artış gösteren zeytin ağaçlarına daha iyi bakma, yeni fidan dikimi ve üretme isteğini körelterek verim ve kaliteyi düşüreceği ve sektörü daha fazla dışa bağımlı hale getireceği gibi hususlara dikkat çekerek, Ülkemiz Zeytincilik Sektörünün içinde bulunduğu sosyo-ekonomik durum ve şartların da göz önünde tutulmak suretiyle Zeytin ve Zeytinyağı DIR kapsamında ithalatına, ithalat vergisinin düşürülmesine ve dökme zeytinyağı ihracatının yasaklanmasına izin verilmemesinin gerektiğini belirtti.
 
“ALINAN KARAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”
Dökme zeytinyağı ihracatının 20 yıl aradan sonra tekrar yasaklanmasının kabul edilemez bir karar olduğunu ifade eden Başkan S.Kaya Üzen “Ülkemizde zeytinyağı ihracatının yüzde 50’si dökme zeytinyağı olarak yapılmaktadır. İç piyasada zeytinyağına talebin az olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Dökme zeytinyağı ihracatının yasaklanması elimizde zeytinyağı kalma riskinin artacağını göstermektedir. Alınan bu karar zeytinyağı ihracatçımızı olumsuz etkileyecektir. Dökme zeytinyağı ihracatına getirilen bu yasak ile zeytinyağı pazarımızı Yunanistan, İspanya, Tunus, Fas gibi ülkelere bırakmış olacağız. Bu şartlarda dökme zeytinyağı ihracatına getirilen yasağı doğru bulmadığımızı dile getiriyor ve kararın gözden geçirilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.
 


Kaynak: Haber Merkezi